BIOGRAAFIA

Tuuli Velling (Taul) on muusik, laulukirjutaja ja luuletaja, keda paeluvad eri stiilide sulamid, peidetud teravikuga tekstid ja linlik poeesia nii sõnas kui ka muusikas. Aja jooksul on ta esinejana teinud läbi teekonna Laulukarusselli pehmehäälelisest laululapsest kuni nn noore vihase poetessini, õppinud muusikat ja disaini, avaldanud sooloalbumi “Kuus ruutmeetrit põrandapinda” ja luulekogud “Täiuslik ja turvaline” ning “6m2”.


Õpingud


Tuuli muusikaõpingud said alguse Pärnu Muusikakoolis, kus ta hakkas 6-aastaselt õppima klassikalist klaverit. Pärast lõpetamist jätkas ta Pärnu-Jaagupi Muusikakoolis klassikalise kitarri erialal, mille lõpetas 2005. aastal. 8-aastasest peale õppis ta ka soololaulu – algul Toomas Volli, hiljem oma ema Eva Tauli käe all, kes suunas Tuuli juba üsna varakult improvisatsiooni ja oma käe järgi loodud arranžeeringute juurde. Lapsepõlv loomingulises perekonnas on Tuuli kulgemist tugevalt mõjutanud – lapsena kuuldud kooriteosed, ema klaverimäng, isa fotograafia-, muusika- ja keelehuvi ning vanavanemate kirjud kultuurigeenid on juhatanud teed loomemaailma. Siinkohal tuleb täpsustavalt märkida, et tegemist ei ole torupillitalu-Taulide suguvõsaga – Triinu ja Anu Taul ei ole Tuuli õed. 

2005. aastal lõpetas Tuuli Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi. Sama aasta sügisel alustas ta õpinguid Tartu Ülikoolis hispaania keele ja kirjanduse erialal, jätkates aasta hiljem siiski muusikaga: Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli pop-jazz laulu osakonnas sai tema erialaõpetajaks Mare Väljataga.

Neli kooliaastat muusikaelu keskmes viisid Tuuli kokku eesti tunnustatud õppejõudude ja muusikutega. Tegutses tuld purskav ansambel Tjörk (Tribute to Björk), alguse said esinemised erinevate jazzikoosseisudega. Tuuli oli koos Lenna Kuurmaa, Luisa Värgi, Arno Suislepa ja Margus Vaheriga solistiks Urmas Alenderi muusikale pühendatud üle-eestilistel kontsertidel. 2009. aastal võitis ta Nõmme Jazzi noorte lauljate konkursi ning II koha rahvusvahelisel jazzlauljate võistlusel Lady Summertime. Paralleelselt muusikaõpingutega sai uueks väljakutseks raadiotöö, mille jätkuna oli Tuuli hiljem mõnda aega Klassikaraadio “Fantaasia” saate üks juhtidest. Otse-eetri ja õhtujuhtimise kogemus aitas lihvida hääle- ja kõnekasutust ning on lubanud hiljem eksperimenteerida erinevate tekstipõhiste stiilidega, nagu näiteks spoken word, dublaaž (voice-over) või ka lihtsalt avalik luule lugemine.

2010–2011 täiendas Tuuli end jazzlaulu alal Hollandis Codartsi akadeemias, kus tema juhendajateks olid Fay Claassen, Francien van Tuinen ja Kristina Fuchs.

Koostöö Jäääärega

2009. aastal toimunud juhuslikust taaskohtumisest Jaan Söödiga sai alguse koosmusitseerimine ansambliga Jäääär, mis kestab tänaseni. Tuuli teeb kaasa kolmel ansambli plaadil – „Öö on öö 2009“, „Juuuubel“ (2011) ja „Öö armastab sind“ (2014) – ning on jaganud Jäääärega lava ETV Live'il, R2 Live'il ja mitmel suvetuuril.

Luulekogud ja debüütalbum

2010. aastal ilmus Tuuli esimene luulekogu „Täiuslik ja turvaline“, kust leiab nii armastus- kui ka linnaluulet, lüürilisi ja sotsiaalkriitilisi noote. Kultuurimeedias tõstatas “Täiuslik ja turvaline” elava keskustelu kirjanduskriitika printsiipide üle ning kirglike vaidluste tulemusel sai luulekogu Sirbi aasta kajastatumaks kirjandusteoseks.

Debüütplaat „Kuus ruutmeetrit põrandapinda“ nägi ilmavalgust aastal 2013 ning sisaldab ühtteist eestikeelset autorilaulu. Plaadil mängivad Teet Velling, Marti Tärn, Tõnu Tubli, Merje Kägu, Raivo Tafenau, Kristjan Randalu, Mai Leisz (Agan), keelpillikvartett Prezioso jt. Albumi eriilmelisi lugusid on lahterdatud nii klubijazziks kui ka popmuusikaks, enim on aga esile toodud sõnade ja muusika köitvat kooslust. Koos plaadiga ilmus ka toetajatele mõeldud väikesetiraažiline luulekogu „6m2.

Laulusõnad

Kõigi oma laulude sõnade autor on Tuuli ise. Lisaks on ta kirjutanud sõnu teistele artistidele (Birgit Õigemeel, Arno Suislep, Kadi Toom, Teet Velling, Öed, Raul ja Marie Vaigla jt) ning tõlkinud ingliskeelset muusikat eesti keelde. Kui soovid tellida laulusõnu oma loole, võta ühendust aadressil info@tuuli.ee!


Praegune tegevus
 

2017. aastal lõpetas Tuuli Eesti Kunstiakadeemia graafilise disaini eriala ning naasis pärast pikemat pausi taas muusika juurde. Samal sügisel valiti ta osalema Music Estonia ja Eesti Laulu Akadeemia laulukirjutajate laagrisse, kus sündinud poplugu „Digitaalne“ (autorid Martin Saaremägi, Priit Uustulnd ja Tuuli Velling) jõuab peatselt avalikkuse ette.

Tuuli on jazzimõjutustega ansambli Elvus (Mart Soo – Teet Velling – Tanel Ruben – Tuuli Velling) solist ning esineb tihti koos kitarristist abikaasa Teet Vellinguga. 2019. aasta alguseks jõuab plaadile nende kahe kontserdikava „Armastus eesti moodi“, kuhu on valitud vähetuntud armastuslaulud autoritelt, nagu Sven Grünberg, Singer Vinger, Jaanus Nõgisto, Ardo Ran Varres jt.   
 


 

PERSOONILUGUSID

 

Ajakiri Kitarr – “Igast luuletusest võib saada laul” – Kris Moor
Postimees – “Kihvtid asjad tulevad ennast ületades”– Maarja Hindoalla
Kroonika – “Tuuli turvalise täiuslikkuse vastu” – Meelis Kapstas
Linnaleht – “Tuuli Taul tahtis lapsena presidendiks ja heaks inimeseks saada” – Tiiu Leis
Pärnu Postimees – “Džäss võib hulluks kätte minna” – Ille Rohtlaan
Värske Rõhk – “Tuuma olemasolu” – Siim Nurklik
Eesti Päevaleht – “Tuuli Taul ei oska niisama vedeleda” – Kaarel Kressa
Eesti Ekspress – “AREENI TULEVIKUTÄHED: Tuuli Taul: noor, ilus, andekas ja mõistlik” – Mele Pesti
 

CD “KUUS RUUTMEETRIT PÕRANDAPINDA” ARVUSTUSI

Maaleht – "Kuus ruutmeetrit põrandapinda on terve maailm, ja ka paradiis!" – Jürgen Rooste
Ajakiri Muusika – Joosep Sang
Ajakiri Kitarr – Priit Pruul

Pärnu Postimees – Eleen Änilane
Jazzi Pala – Kristi Karro
Postimees – Greesi Desiree Langovits
 

LUULEKOGU “TÄIUSLIK JA TURVALINE” ARVUSTUSI

Klassikaraadio – uus raamat – Peeter Helme
Eesti Päevaleht – "Isiklik ja irooniline" – Kristel Kiigemägi
Eesti Ekspress – nädala raamat – EE
Värske Rõhk – "Ebatäiuslik, ebaturvaline lahkumine Lasnamäelt" – Maia Tammjärv
Sirp – "Toredalt tõre Taul" – Meelis Oidsalu
Sirp – "Tragöödia sünd heaolu talumatust ebaheroilisusest" – Mihkel Kunnus
Sirp – "Muretsemise mõjust kirjandusretseptsioonile" – Meelis Oidsalu
Sirp – "Armastuse ja vihaga" – Elo Lindsalu
Värske Rõhk – "Väetu kulgemine" – Kätlin Kaldmaa
Eesti Rahvusraamatukogu – Liivametsa lugemised