Tuuli Velling (Taul) on muusik, laulukirjutaja ja luuletaja, keda paeluvad eri stiilide sulamid, peidetud teravikuga tekstid ja linlik poeesia nii sõnas kui ka muusikas. Aja jooksul on ta teinud läbi teekonna "Laulukarusselli" õrnahäälelisest laululapsest kuni nn noore vihase poetessini, õppinud muusikat ja disaini, avaldanud sooloalbumi “Kuus ruutmeetrit põrandapinda” ja luulekogud “Täiuslik ja turvaline” ning “6m2”.
Tuuli muusikaõpingud said alguse Pärnu Muusikakoolis, kus ta hakkas 6-aastaselt õppima klassikalist klaverit. Pärast lõpetamist jätkas ta Pärnu-Jaagupi Muusikakoolis klassikalise kitarri erialal. 8-aastasest peale õppis ta ka soololaulu – algul Toomas Volli, hiljem oma ema Eva Tauli käe all, kes suunas Tuuli juba üsna varakult improvisatsiooni juurde. Lapsepõlv loomingulises perekonnas on Tuuli kulgemist tugevalt mõjutanud – lapsena kuuldud kooriteosed, ema klaverimäng, isa fotograafia-, muusika- ja keelehuvi ning vanavanemate kirjud kultuurigeenid on juhatanud teed loomemaailma. Siinkohal tuleb täpsustavalt märkida, et tegemist ei ole torupillitalu-Taulide suguvõsaga – Triinu ja Anu Taul ei ole Tuuli õed.
2006. aastal alustas Tuuli õpinguid Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli pop-jazz laulu osakonnas, kus tema erialaõpetajaks sai Mare Väljataga. Neli kooliaastat muusikaelu keskmes viisid Tuuli kokku tunnustatud õppejõudude ja muusikutega. Tegutses tuld purskav ansambel Tjörk (Tribute to Björk), alguse said esinemised erinevate jazzikoosseisudega. 2009. aastal võitis ta Nõmme Jazzi noorte lauljate konkursi ning II koha rahvusvahelisel jazzlauljate võistlusel Lady Summertime. Paralleelselt muusikaõpingutega sai uueks väljakutseks töö Pärnu raadio saatejuhina, mille jätkuna oli Tuuli hiljem Klassikaraadio “Fantaasia” saate üks juhtidest. Otse-eetri ja õhtujuhtimise kogemus on aidanud lihvida hääle- ja kõnekasutust ning lubanud eksperimenteerida erinevate tekstipõhiste stiilidega, nagu näiteks spoken word, dublaaž (voice-over) või ka lihtsalt avalik luulelugemine.
2010–2011 täiendas Tuuli end jazzlaulu alal Hollandis Codartsi akadeemias, kus tema juhendajateks olid Fay Claassen, Francien van Tuinen ja Kristina Fuchs.
2009. aastal toimunud taaskohtumisest Jaan Söödiga sai alguse koosmusitseerimine ansambliga Jäääär, mis kestab tänaseni. Tuuli teeb kaasa neljal ansambli plaadil – „Öö on öö 2009“, „Juuuubel“ (2011), „Öö armastab sind“ (2014) ja "Pojaga restoranis" teine väljalase (2018) – ning on jaganud Jäääärega lava ETV Live'il, R2 Live'il ja mitmel suvetuuril.
2010. aastal ilmus Tuuli esimene luulekogu „Täiuslik ja turvaline“, kust leiab nii armastus- kui ka linnaluulet, lüürilisi ja sotsiaalkriitilisi noote. Kultuurimeedias tõstatas “Täiuslik ja turvaline” elava keskustelu kirjanduskriitika printsiipide üle ning kirglike vaidluste tulemusel sai luulekogu Sirbi sama aasta kajastatumaks kirjandusteoseks.
Tuuli debüütplaat „Kuus ruutmeetrit põrandapinda“ nägi ilmavalgust aastal 2013 ning sisaldab ühtteist eestikeelset autorilaulu. Plaadil mängivad Teet Velling, Marti Tärn, Tõnu Tubli, Merje Kägu, Raivo Tafenau, Kristjan Randalu, Mai Leisz (Agan), keelpillikvartett Prezioso jt. Albumi eriilmelisi lugusid on lahterdatud nii klubijazziks kui ka popmuusikaks, enim on aga esile toodud sõnade ja muusika köitvat kooslust. Koos plaadiga ilmus toetajatele mõeldud väikesetiraažiline luulekogu „6m2“.
Kõigi oma laulude sõnade autor on Tuuli ise. Lisaks on ta kirjutanud sõnu teistele artistidele (Öed, Birgit Õigemeel, Arno Suislep, Mikk Targo, Tanel Ruben, Jäääär, Kadi Toom, Teet Velling, Raul ja Marie Vaigla, Liina Saar jt) ning tõlkinud ingliskeelset muusikat eesti keelde. Kui soovid tellida laulusõnu oma loole, võta ühendust aadressil info@tuuli.ee!
2017. aastal lõpetas Tuuli Eesti Kunstiakadeemia graafilise disaini eriala ning naasis pärast pikemat pausi muusika juurde. Samal sügisel valiti ta osalema Music Estonia ja Eesti Laulu Akadeemia laulukirjutajate laagrisse.
Tuuli on jazzimõjutustega ansambli Elvus (Mart Soo – Teet Velling – Tanel Ruben – Tuuli Velling) solist. 2018. aasta sügisel avaldas Elvus oma esimese loo pealkirjaga "Rõõm on sama tõene kui kurbus" ning märtsis 2020 ilmus kõrvuti singliga "Baleriin jääs" Elvuse esimene täispikk album "Marsi udud".
Lisaks esineb Tuuli tihti koos kitarrist Teet Vellinguga. 2019. aasta maikuus jõudis plaadile nende kahe kontserdikava „Armastus eesti moodi“, kuhu on valitud armastuslaulud tuntud eesti autoritelt, nagu Sven Grünberg, Roald Jürlau, Vaiko Eplik, Jaanus Nõgisto, Ardo Ran Varres, Hardi Volmer, Doris Kareva, Hando Runnel, Kristiina Ehin jt.
▶ Ajakiri Kitarr – “Igast luuletusest võib saada laul” – Kris Moor
▶ Postimees – “Kihvtid asjad tulevad ennast ületades”– Maarja Hindoalla
▶ Kroonika – “Tuuli turvalise täiuslikkuse vastu” – Meelis Kapstas
▶ Linnaleht – “Tuuli Taul tahtis lapsena presidendiks ja heaks inimeseks saada” – Tiiu Leis
▶ Pärnu Postimees – “Džäss võib hulluks kätte minna” – Ille Rohtlaan
▶ Värske Rõhk – “Tuuma olemasolu” – Siim Nurklik
▶ Eesti Päevaleht – “Tuuli Taul ei oska niisama vedeleda” – Kaarel Kressa
▶ Eesti Ekspress – “AREENI TULEVIKUTÄHED: Tuuli Taul: noor, ilus, andekas ja mõistlik” – Mele Pesti
▶ Maaleht – "Kuus ruutmeetrit põrandapinda on terve maailm, ja ka paradiis!" – Jürgen Rooste
Ajakiri Muusika – Joosep Sang
Ajakiri Kitarr – Priit Pruul
▶ Pärnu Postimees – Eleen Änilane
▶ Jazzi Pala – Kristi Karro
Postimees – Greesi Desiree Langovits
▶ Klassikaraadio – uus raamat – Peeter Helme
▶ Eesti Päevaleht – "Isiklik ja irooniline" – Kristel Kiigemägi
▶ Eesti Ekspress – nädala raamat – EE
Värske Rõhk – "Ebatäiuslik, ebaturvaline lahkumine Lasnamäelt" – Maia Tammjärv
▶ Sirp – "Toredalt tõre Taul" – Meelis Oidsalu
▶ Sirp – "Tragöödia sünd heaolu talumatust ebaheroilisusest" – Mihkel Kunnus
▶ Sirp – "Muretsemise mõjust kirjandusretseptsioonile" – Meelis Oidsalu
▶ Sirp – "Armastuse ja vihaga" – Elo Lindsalu
Värske Rõhk – "Väetu kulgemine" – Kätlin Kaldmaa
▶ Eesti Rahvusraamatukogu – Liivametsa lugemised